SİTEMİZ İLE İSİM BENZERLİĞİ OLAN MESAJLAR ALIRSANIZ LÜTFEN İTİBAR ETMEYİNİZ, BİZİMLE ALAKASI YOKTUR. DOLANDIRICI SİTE OLDUĞU KESİNDİR LÜTFEN ŞİKAYET EDİNİZ. BİZ BİR FORUM SİTESİYİZ HİÇBİR ALAKAMIZ OLMADIĞINI BİLDİRİRİZ. WHATSAPP HATTIMIZA GELEN UYARILARA İSTİNADEN BU BİLDİRİMİ YAYINLAMAK ZORUNDA KALDIK.

Başlangıç Mantrası: Çiftçilerin Sıfırdan Sağlıklı Karlar Elde Etmesine Yardımcı Olmak

hulya

New member
Pune: Zorlukların ve aile direncinin üstesinden gelen ve iş kurma ve startup kurma yolculuğuna çıkan girişimcilerin hikayelerini duyduk. Bununla birlikte, kendi şirketi Biome Technologies’i kurmak için Sulama Departmanındaki ‘kalıcı’ devlet işinden ayrılan Prafull Gadge adlı genç bir kişi öne çıkıyor. Toprak verimliliğini araştırma tutkusuyla, toprak sağlığını üç saatte ve sadece 100.000 $ maliyetle değerlendirebilen “Soilometer” adlı bir cihaz geliştirdi. ₹310

Maharashtra’nın Marathwada bölgesinde artan çiftçi intiharları ile Gadge, çiftçi topluluğunun karşı karşıya olduğu köklü sorunları araştırmaya ve çözmeye karar verdi. (TEMSİLCİ GÖRSEL)

Gadge, başlattığı Biome Technologies ile çiftçiler için ürün ve hizmetler geliştirdi ve çeşitli eyalet hükümetlerinin yanı sıra ulusal ve uluslararası şirketler için danışmanlık yaptı. Soilometer ürünü, 17 Şubat 2023’te Birlik Tarım Bakanı Narendra Singh Tomar tarafından Jaipur’daki Chaudhary Charan Singh Ulusal Tarımsal Pazarlama Enstitüsü’nde (NIAM) piyasaya sürüldü.

Soilometer, çiftçilerin pahalı ve zaman alıcı laboratuvar testlerine güvenme ihtiyacını ortadan kaldırarak onlara gerçek zamanlı veriler ve bilinçli ürün yönetimi kararları vermeleri için içgörüler sağlayarak toprak analizinde devrim yaratıyor.

İlk adım

Talihsiz koşullarla karşı karşıya kalan Gadge, babasının görevini doldurmak için Sulama Departmanında yönetici pozisyonuna başvurdu. Gadge, bilgisinin alakasız olacağını hissettiği ve bir problem çözücü olmaktan uzak olduğu için konuya olan ilgisi düşüktü.

Gadge şunları söyledi: “Sulama Departmanında üst düzey bir yönetici olarak, Üniversite Hibe Komisyonu (UGC) tarafından finanse edilen bir araştırma projesiyle tanıştım. Bir fırsat sezdiğim için başvurdum. Proje için seçilmek, ‘güvenli’ hükümet işinden istifa etmem gerektiği anlamına geliyordu. Zor bir karardı ama sonunda vazgeçtim.

“Başvurumu gönderdikten sonra Aurangabad’daki üniversiteye seçildim, ancak New Arts College’dan UGC projesi için fon alamadım ve önümüzdeki iki yıl boyunca beni finansal destekten yoksun bıraktı. UGC’ye kararlılıkla yaklaştım ve durumumu açıkladım. Oradaki yetkililer başvurumu kontrol ettiler ve hemen üniversiteye bir faks göndererek fonları serbest bırakmalarını istediler. Sonunda proje başladı ve Dr. Aurangabad’daki Babasaheb Ambedkar Marathwada Üniversitesi (Dr. BAMU).

Köylü intiharlarının soruşturulması

Maharashtra’nın Marathwada bölgesinde artan çiftçi intiharları ile Gadge, çiftçi topluluğunun karşı karşıya olduğu köklü sorunları araştırmaya ve çözmeye karar verdi. Değişim yaratmaya yönelik yakıcı bir arzuyla hareket ederek, tarım kimyasalları konusundaki bilgisizliğin ve tarımsal hizmet merkezlerinin sömürücü uygulamalarının farkına vardı.

Gadge şunları söyledi: “2007 yılında araştırma kariyerime başladığımdan beri, Agharkar Araştırma Enstitüsü, Savitribai Phule Pune Üniversitesi ve Dr. Aurangabad’daki Babasaheb Ambedkar Marathwada Üniversitesi. 2010 yılından beri Shetkari Sanghatna düşünce kuruluşunun bir parçası ve kurucusu Sharad Joshi’nin teknoloji danışmanı olan Manvendra Kachole ile çalışmaya başlamıştım. Sadece bir çözüm sunmanın yeterli olmayacağını ve çiftçilerin karşılaştığı karmaşık zorlukların üstesinden gelmek için kapsamlı bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu biliyorduk. Altta yatan sorunları belirlemek için anketler yaptık. Sonuçlar, bilgi eksikliğini ve çiftçileri hiç bitmeyen bir borç döngüsüne hapseden bir sömürü döngüsünü ortaya çıkardı.

Çiftçiler özel borç verenlerden borç alırken, yükselen faiz oranları ve artan borç kısır döngüsüne yakalandılar. Çoğu çiftçi, çiftliklerinde kullandıkları kimyasallar, gübreler ve böcek ilaçları hakkında bilgi sahibi değildi. Bu kimyasalların aşırı kullanımı da kullanım maliyetlerini artırdı ve karlılığı azalttı.”

“Yapmak istediğim işin dört duvar arasına hapsedilemeyeceğini anladım. Bu nedenle, kapsamlı araştırmalar yapmak için Ahmednagar bölgesindeki Kedgaon’daki atalarımın evinde bir laboratuvar kurmaya karar verdim. Bitki-zararlı etkileşimlerinin proteomik alanında uzmanlaşmış biyokimya doktorası ile amacım, çiftçileri güçlendirecek ve borç ve çaresizlik döngüsünü kıracak yenilikçi, çevre dostu çözümler geliştirmekti” dedi.

Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları

Gadge, farkındalığı artırmak ve sürdürülebilir tarım uygulamalarını desteklemek için çiftçi örgütleri, devlet kurumları ve eğitim kurumlarıyla aktif olarak çalışmaya başladı. Organik ve çevre dostu yaklaşımları teşvik ederek, çiftçilerin finansal sürdürülebilirliğini iyileştirmeye ve kırsal topluluklar için daha parlak bir gelecek yaratmaya çalıştı. Mütevazı bir çaba olarak başlayan şey, şimdi Gadge’nin Ar-Ge danışmanlık hizmetleri aracılığıyla uzmanlığından yararlanan 200’den fazla şirketle etkili bir güce dönüşüyor.

Gadge şöyle hatırlıyor: “Covid pandemisinden sonra çiftçilerle temasa geçmeye ve piyasada bulunan çiftçilik kitlerine erişmelerine yardımcı olmaya çalıştık. Çiftçiler ile tarım ticaretindeki en son gelişmeler arasındaki uçurumu kapatmaya çalıştık ve onları pandemi sonrası dönemin gelişen zorluklarını karşılamaları için güçlendirdik.

“Toprak canlılığı canlı olduğunda, zamanla azalmayan verimliliğe katkıda bulunur. Çiftçiler şu anda agrokimyasallar hakkında bilgi sahibi değiller. Bazı tavsiye edilen ürünlerin sağlandığı çiftlik hizmet merkezlerine gidiyorlar, ancak bunları nasıl etkili bir şekilde kullanacaklarına dair hiçbir eğitim almıyorlar. Bu, kendilerine daha fazla ekonomik fayda sağlayan ürünler öneren bazı şirketlerin aksine.”

okuryazarlık ve eğitim

Gadge, çiftçileri toprak sağlığı ve kimyasal kullanımı konusunda bilinçlendirmenin ve eğitmenin önemli olduğunu söyledi. “Çiftçiler bilmeden daha fazla gübre ve ilaç kullanmaya zorlanıyor.” Toprakta bitki büyümesi için gerekli olan hayati mikroorganizmaları da etkileyen bu kimyasalların yanlış ve aşırı kullanımı hastalık ve zararlıların görülme sıklığını artırıyor. . Zararlı mikroorganizmalar, topraktaki tüm mikroorganizmaların sadece yüzde 0,1’ini oluştururken, geri kalanı faydalıdır. Yararlı mikroorganizmaların azaltılmış bir oranı, mahsullerin besin kaynağındaki rollerini de etkiler. Toprakta iyi bir mikrobiyal topluluk, bitki büyümesini destekler. Büyümelerini destekler. Ek olarak, bitkilerin çevresel değişikliklerle başa çıkmalarına yardımcı olurlar. Şu anda çiftçiler tarafından ek bir ücret karşılığında satın alınan ve kullanılan bitkiler için büyümeyi teşvik edici bir madde hazırlıyorlar.”

“Doktorlar, vücudumuzdaki herhangi bir yan etkiyle mücadele etmek için antibiyotikler ve daha sonra probiyotikler reçete ediyor. Aynı şekilde çiftçilerin aşırı kimyasal kullanımı da toprağın canlılığını ve mikroflorasını olumsuz etkilemektedir. Toprak sağlığındaki bu dengesizlik yıllardır düzelmedi ve çiftçiler de bu konuda yeterli bilgiye sahip değil. Hükümet, toprakta bulunan besinler için bir toprak analizinin yapıldığı ve toprağın mikrobiyal sağlığının bir analizini içermeyen toprak sağlığı haritaları gibi bazı girişimlerde bulunmuştur. Ancak laboratuvarlarda yapılan bu testler üç gün sürmekte ve maliyeti ₹10.000 Ayrıca bu laboratuvarlar sadece büyük şehirlerde bulunmaktadır. Bu test faaliyetleri tüm laboratuvarlarda veya ortak zemin test laboratuvarlarında yapılmamaktadır. O zaman çiftçiler bu konuda nasıl bilinçlendirilecek ve kamuoyu nasıl bilinçlendirilecek?” dedi Gadge.

yer bıçağı

Ürünle ilgili ayrıntılar veren Gadge, “Çiftçilere ne olduğunu ve topraklarında ne kadar canlılık olduğunu anlamak önemli” dedi. Bu konuda çiftçilere tavsiye ve rehberlik sunuyoruz. Ayrıca, piyasada organik girdilerin (organik gübreler, biyopestisitler) kullanımı önemli ölçüde artmaktadır. Bu, pazarda büyüyen bir trend ama aynı zamanda çiftçiler için çeşitli zorluklar da yaratıyor. Kitimiz ile toprağın canlılığı değerlendirilebilir. Çiftçiler, organik gübrelerin, organik böcek ilaçlarının vb. kalitesini ve etkinliğini bağımsız olarak değerlendirebilir. Sadece üç saat sürer ve paraya mal olur ₹310, böylece çiftçiler bu testleri yapabilir.”

“Hükümet ayrıca organik tarımı veya doğal tarımı teşvik ediyor. Sürdürülebilir tarımda, büyük miktarlarda mikroorganizma gerektiren kimyasal gübrelerin kullanımını engellediği için, toprak canlılığı beslenmeden daha da önemlidir. Dengeler bozulduğunda gübre kullanımı tek başına çiftçiler için istenilen sonuçları vermeyecektir. Ek olarak, herhangi bir mikrobiyal gübre, organik böcek ilacı veya diğer girdilerin kalitesini ve uygunluğunu kullanmadan veya satın almadan önce değerlendirmek önemlidir. Bu değerlendirme, çiftçilerin kendileri için kritik olan gelecekteki zamanlamayı ve maliyet etkinliğini belirlemelerine yardımcı olabilir. Amacımız, özellikle toprak kalitesini değerlendirmeye adanmış çiftlik içi laboratuvarlar kurmaktır. Bu kitlerle çiftçiler kendi toprak verimliliği ve canlılık testlerini yapabilirler. Çiftçiler, ancak etkinliğini anladıklarında gelecekte kullanıp kullanmayacağına karar verebilirler. Gadge, “Bu kitler, hem geleneksel hem de doğal yetiştirme yöntemleri için toprak test mekanizmaları olarak hizmet ediyor” dedi.

Şirket

Gadge, “Biome Technologies’in dokuz kişilik bir ekibi var ve Ulusal Tarımsal Pazarlama Enstitüsü’ne bağlı. Konseptimiz, Ulusal Tarım ve Kırsal Kalkınma Bankası (Nabard) tarafından düzenlenen bir etkinlikte ülkedeki en iyi on tarımsal yenilik fikrinden biri seçildi. Organik gübre ve biyopestisit üreten firmalar var, onları da inceliyoruz. Kitimizin yardımıyla çiftçilere ürünlerinin etkinliğini gösterebiliyorlar.”

“Meghalaya’daki yetkililerle görüşmeler başlarken Gujarat’a bazı kitler gönderdik. Kalıntısız tarım eğitimi verilecek ve kitimiz bir mekanizma olarak organik tarım için toprak testini teşvik edecek. Patent başvurularımız da devam ediyor” dedi.